Je před vámi situace, která je příliš složitá a tušíte, že ji váš pes nezvládne. Například ulice, ve které jsou po obou jejích stranách za plotem štěkající psi. A potřebujete tudy projít. Nebo vidíte pár metrů před sebou psa na vodítku, nejde nikam uhnout, potřebujete jít dopředu a máte pocit, že to bude pro vašeho psa příliš těžké. Jednou z variant, jak takovou situaci zvládnout, je běh. Zkrátka tou situací proběhněte!
Jak to funguje?
Není to řešení na všechny situace, naopak ve většině tréninkových situací se snažíme pracovat s klidnějším chováním, soustředěním a vzdáleností tak, aby takovéhle řešení nebylo úplně zapotřebí.
Na druhou stranu, pohyb často funguje jako velmi dobrá copingová strategie a tím pádem může být i způsobem, jak ze sebe ventilovat stres jinak než ječením na jiného psa. Můžeme pohyb využít i tak, že projdeme kolem psa skrze odměny a potom, co jsme dostatečně daleko, se se psem trochu proběhneme. Abychom mu pomohli dostat z těla stres, který v něm kontakt s jiným psem nahromadil.
Kdy to funguje?
Jedná se o velmi jednoduchou radu, která se ale dá použít ve velkém množství situací. Mimochodem i při reakcích psa na zvuky, třeba proběhnout kolem moc hlasitého náklaďáku. Nebo se k vám blíží zástup školkových dětí. To je občas pro pejsky také těžká situace, moc očí na něj moc upřeně kouká, jsou hlasité, natahují tlapky směrem k psovi. Takovou situací můžete také proběhnout.
Jsou pejsci, kteří si při rychlém pohybu nebo spíš běhu kolemjdoucích psů ani nevšimnou. Může to být i tím, že jim třeba společný pohyb dává konkrétní činnost, na kterou se musí soustředit. Nebo třeba tím, že v tu chvíli pohyb funguje jako coping, jak jsme si popsali. Může to být i dalšími faktory a jejich kombinací, což tak konec konců u chování většinou je. Ve výsledku je to pro běžného majitele ale úplně jedno. Jen potřebujete vědět, že pohyb může tímto způsobem krásně fungovat.