01.07.2024

Zbavte psa strachu pomocí dlouhé odměny

Představte si situaci, že se bojíte pavouků. Doufám, že se někteří necítí špatně, už jen když tohle slovo čtou. Pokud jo, běžte si dát něco dobrého a kontrapodmínit tak svou reakci na tohle slovo. Tenhle princip často používáme například u tréninku se zvuky, které pejskům vadí, to se také asi dá označit za jistý druh reaktivity. Ale o tom zase jindy.

Přebijte stres něčím dobrým

Zpátky k situaci, kdy si představujete pavouka někde na zemi. Pokud byste ale ještě předtím, než vás to vyděsí, strčili hlavu do dortu, ten celou dobu ukusovali a kolem pavouka tak prošli, asi byste se ho nejspíš moc nebáli, možná byste na něj úplně zapomněli. Stejný princip můžeme použít i u pejsků.

Můžeme těžkou situací projít pomocí tzv. dlouhé odměny nebo také konstantní odměny. Často se k tomuhle účelu používají paštiky v tubě nebo tavený sýr v tubě. Mají ho v Globusu, je pro lidi a je super. (Ne, nikdo nesponzoruje tenhle článek, což je ale celkem škoda, mrk mrk.) Kvůli vysokému množství tuku to teda není něco, co chcete do psa nebo do sebe cpát furt (tím asi končí naděje na sponzoring), ale občas je to fakt pomůcka k nezaplacení.

Pomozte si pamlsky

Můžete podobným způsobem použít i konstantní odměňování jedním pamlskem za druhým. Typicky vidíte psa, sáhnete pro velkou hrst pamlsků a palcem sypete jeden za druhým. Doslova jeden za druhým. Tekuté pamlsky se ale hezky používají, mají pro většinu psů vysokou hodnotu a navíc lízání může fungovat jako hezká copingová strategie. 

Postupně předávejte kontrolu

V každé další situaci přenecháváte rozhodnutí trošku víc na psovi. Není to odměna každou vteřinu, ale každé dvě, pak tři, pak čtyři. Zkrátka necháváte ho na jiného psa víc a víc koukat.

Každý pes to má jinak – přizpůsobte se

Ale pozor, ne přesně tímhle tempem, co jsme si popsali, ale tempem, které zvládne váš pes. Ta frekvence se vám může měnit i v rámci jedné situace, nejprve je typicky zapotřebí odměňovat více a postupně můžete dávat víc času, ve kterém se pes rozhoduje, jak to vyřeší. Opět, velmi jednoduchý princip, který se používá i při hře “podívej se na” a dalších známých strategiích pro krizové okamžiky.

Odměňujte tak moc, jak je potřeba, ale postupně předávejte kontrolu nad situací psovi a odměňujte jeho dobrá rozhodnutí. Vteřinku neštěkáš, odměna, super, vteřinku neštěkáš odměna, dvě vteřinky neštěkáš, super, odměna… Od poměrně bezhlavého futrování ve smyslu “jenom chceme projít, aby neřval” se můžete postupně dostat k moc hezkému tréninku.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.4(5 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď. Hárání není překážka Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se […]

přečíst článek
15.07.2024

Pes potřebuje častěji slyšet ANO, než NE

Nelez tam. Neštěkej. Netahej. Neskákej. Nežer to. Neřvi. Klasika, která často vystihuje přístup ke psovi. Necháme situaci dojít tak daleko, že potřebujeme zakazovat chování, které pes začne dělat. A s reaktivci je to obzvlášť časté. Neštěkejte na svého psa Jasně, občas se prostě stane, že psa okřiknete nebo mu něco zakážete. Ale ve výsledku se […]

přečíst článek
10.07.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 6)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.