Exotické ovoce je čím dál větší součástí našich jídelníčků. O které druhy se můžete podělit se svým psem? Které ovoce byste mu naopak vůbec dávat neměli, i kdyby loudil ostošest? A jak můžou některé druhy psům ublížit? O tom si řekneme v dnešním článku.
✔ Banán
Bezpochyby jedním z nejoblíbenějších ovocných druhů jsou banány a to je naprosto v pořádku. Banány jsou bohaté na draslík, biotin, vitamíny a vlákninu. Mají ale také vysoký obsah cukru, takže u psů se sklonem k obezitě je podáváme jen jako pamlsek.
✔ Ananas
Pes mívá také rád ananas, ovšem jen ten opravdu zralý. Může být zdrojem vitamínu C a B6, riboflavinu, niacinu a folátu. Podáváme ho psovi samozřejmě vždy oloupaný a krájený na malé kousky.
✔ Mango
Zralé a měkké mango mají psi obvykle pro jeho sladkou chuť velice rádi. Obsahuje draslík, mangan, vlákninu a mnoho vitamínů. Je ale velmi důležité ho pejskovi podávat oloupané, a krájené opět na menší kousky. Pro velká plemena psů je velice nebezpečná pecka, pokud ji sní. Měla jsem v ordinaci labradora, který si pecku našel v odpadkovém koši. Vyřešilo se to až na našem operačním sále.
✔ Kokos
Dužina kokosu a kokosový olej jsou pro psy velice zdravé. Mají protizánětlivé účinky zejména při onemocněních kloubů a trávicího traktu. Vysoký obsah kalorií ale vyžaduje podávání po menších porcích a velmi opatrně u psů s predispozicí k nadváze.
✔ Kiwi
Kiwi pro svou nakyslou chuť obvykle nebývá mezi psy příliš oblíbené. Nicméně se nemusíte bát kiwi psovi dát. Má vysoký obsah vlákniny, draslíku a antioxidantů, které posilují imunitní systém. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C, který si ale pes umí vytvořit v játrech sám, není vhodné ho podávat ve velkém.
✔ Meloun
Melouny mají nízký obsah kalorií a jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Toto ovoce s vysokým obsahem vody je pro psy vhodné. Nicméně je velmi důležité podávat jen dužninu bez semínek. Ty mohou být pro psa zdrojem trávicích potíží.

Teď se podíváme na ovoce, které může v psím jídelníčku napáchat škodu. Některé druhy více, některé méně, je ale dobré si u těchto druhů dát pozor.
❗ Avokádo
Stejně tak je pro psa zcela tabu avokádo. Obsahuje látku persin, která je pro psy toxická. Pozření avokáda může mít za následek vážné trávicí obtíže, které vyžadují návštěvu veterinárního pracoviště.
❗ Fíky
Do psího jídelníčku nepatří také fíky. Obsahují toxin ficin, který působí psímu organismu zdravotní potíže nejen po pozření, ale také už po kontaktu s kůží nebo sliznicemi.
❗ Datle
Přestože datle pro psy toxické nejsou, je také lepší je z psího jídelníčku vynechat. Za prvé požití celých datlí i s peckami může mít za následek obstrukci střeva a za druhé, datle mají vysoký obsah cukru. Následkem jejich nadměrné konzumace tak může být průjem.
❗ Citrusy
Dužnina citrusů, jako jsou citróny, limetky nebo grapefruity, je poměrně kyselá a může proto dráždit žaludeční stěnu. Toto ovoce tedy pro psy vhodné není.
Nicméně pomeranče je možné po velmi malých denních porcích psovi dávat, zdravější je pomeranč červený. Látka zodpovědná za jeho červenou barvu má výrazné antioxidační účinky, působí tedy jako prevence rakoviny, cukrovky nebo srdečních chorob. Pokud budete pomeranč svému psovi dávat, nezapomeňte odstranit semena.
Na závěr několik rad, jak nejlépe exotické ovoce do psího jídelníčku zařadit.
- Vyzkoušejte vždy jen jeden druh. Pokud by ho trávicí systém vašeho psa špatně snášel, budete vědět, co mu už příště nedávat.
- Vždy podávejte jen pár kousků denně. Velké množství i jinak zdravého ovoce může být příčinou trávicích problémů.
- Vždy se důkladně přesvědčte, že podávané ovoce není plesnivé, nezralé nebo nahnilé.
- Ovoce psovi dávejte výhradně oloupané, odpeckované a krájené na malé kousky.
MVDr. Michaela Riedlová