Kdo by chtěl začít s bull sporty, musí pochopit, že jde opravdu o fyzicky náročné aktivity. Minimální věk psa, aby mohl závodit, je 1 rok. Ale roční pes nemá dokončený fyzický vývoj. Kostra dorůstá až kolem druhého roku, takže doporučuji nikam nespěchat. Když dopřejete psovi čas na dostatečný fyzický vývoj, v budoucnu se vám to rozhodně vrátí.
Co nepodcenit předtím, než se sportem začnete?
Kromě dokončeného vývoje kostry se vyhněte i zběsilému házení míčků, při kterém dochází k tvrdému brždění. Předtím, než začnete s tréninkem, byste měli minimálně udělat kontrolní RTG a vyšetření srdce. Budete vědět, že je pes zdravý a můžete s čistým svědomím začít se zátěží. Pokud máte psa s nadváhou, dostaňte ho nejdřív na optimální váhu. Snižte krmnou dávku a přidejte pohyb. Dobré je začít procházkami okolo 3 km v dobrém tempu.
Hrou ke sportu
To, že je povoleno závodit od jednoho roku, neznamená, že psa nemůžete pomalu od štěněte připravovat. S fyzickou přípravou nikam spěchat nemusíte. Můžete ale formou her psa na situace připravit, učit ho se ovládat a zavést signály (povely), které se vám budou hodit nejen u bull sportů, ale i v běžném životě.
Od mala učte psa vyměňovat věci, co drží v hubě, za pamlsek nebo hračku. Teriéři typu bull mají silné kořistnické pudy, tak proč toho v tréninku nevyužít. Hry s hračkou jsou za mě dost podceňované a málo využívané. Chápu, že tahat s sebou na procházky psovi ještě hračky nemusí být pro někoho komfortní. Ale vyplatí se učit psi hrát a soustředit se v různém prostředí.
Jak si správně hrát
U teriéra v dospělosti pamlsky nefungují tolik jako odměna hračkou a hrou. Oni potřebují projevit svoji přirozenost a když jim nabídneme lovení hračky v dostatečné vzdálenosti třeba od kočky, nebo peška, do kterého se zakousnou a uvolní do něj svoji energii namísto psa jdoucího okolo, budeme mít větší úspěšnost, než se snažit přetočit pozornost na pamlsek.
Důležité je naučit psa hry nejdříve v klidném a postupně v náročnějším prostředí. Hry s hračkami jsou skvělé v několika ohledech. Pes se učí ovládat ve větším rozrušení, učí se odevzdávat věci, hračkou dáte do cviků rychlost a přišli byste určitě na další. Jednou z nejdůležitějších věcí je za mě to, že hra a zábava nám pomáhá zlepšovat vztah. Takže si hrajte.
Drž a pusť
Co se vám určitě hodí, je signál ,,PUST‘‘. Po svolení ukažte psovi hračku a začněte s ní pohybovat při zemi směrem od psa, jako kdyby mu utíkala kořist. Většina psů se hned chytne a projeví o hru zájem. Nechte je do hračky zakousnout, chvilku se přetahujte a pak s přetahováním přestaňte a nabídněte psovi hodnotný pamlsek.
Pokud hračku pustí, odměnu mu dejte a na svolení opět hračku vraťte a ve hře pokračujte. Přidat slovní signál před nabídnutím pamlsku už je pak snadné. Důležité je, aby pes hračky a věci vyměnil. Postupem času nemusíte psa odměňovat pamlskem, ale vrácením hračky a pokračováním ve hře. Hlavně na něho nekřičte ‚,PUST‘‘ ve snaze, aby hračku pustil, když nemáte signál naučený. Snadno se totiž z ,,PUST‘‘ stane ,,DRŽ‘‘.
Další vhodné hry
Pro některé psy, co mají hračku a baví je třeba přetahování, není pamlsek dost hodnotný. V tomhle případě je skvělá další hra. Při ní nabídnete po svolení psovi hračku a začnete se přetahovat. Po chvilce ho necháte vyhrát, začnete couvat a hecujete ho s cílem, aby se za vámi s hračkou vydal a přetahování pokračovalo. Nebo mu můžete hračku nechat, vytáhnout jinou a snažit se, aby pozornost přepnul na vás a vzal si jinou hračku. Takhle udělat pár výměn a hru ukončit.
Další jednoduchou hrou docílíte toho, aby se pes soustředil na to, co má před sebou a počkal si na váš signál ke startu. To se vám hlavně u skokových disciplín nesmírně hodí. Psa si přidržíte za hrudník nebo postroj a odhodíte pár metrů před sebe hračku. Jak pes přestane tahat směrem k hračce, zklidní se a kouká na ni, po signálu ho pustíte. Můžete si dát ke hračce i závod, něco jako kdo tam bude první.
Další vhodné aktivity
Jasně, že nějaké chyby a nezdary přijdou. Cílem je ale postupně hry znáročňovat, generalizovat a budovat sebevědomí dobře nastaveným tréninkem. Vždy končete v nejlepším a úspěšným pokusem. Určitě je dobré mladého psa taky socializovat na různé povrchy a během procházek ho vybízet k překonávání různých překážek.
Pokud mu dopřejete projít se bezpečně po zabržděném treadmillu nebo se opřít předními o stěnu a vzít si peška nebo jinou hračku, o to líp. Targeting se vám může taky v určitých situacích hodit, např u doplňkové aktivity jako dogfitness.