30.09.2024

Autíčko na ovládání jako tréninková pomůcka

O využití autíčka na ovládání v tréninku psů jsem se poprvé dozvěděl před mnoha lety z doslechu mé kamarádky, která absolvovala seminář Emmy Parsons. U nás jej následně zpopularizoval můj kolega Robert Zlocha. Nejčastěji ho lidé využívají jako pomůcku pro práci s loveckým pudem a odbouráním nežádoucího lovení. Já sám jsem autíčko na ovládání ve své praxi začal používat teprve nedávno. Přesto je pro mne, zejména při tréninku v místnosti, neocenitelnou pomůckou a využívám jej v několika různých scénářích.

Jak se vypořádat s loveckým pudem

Prvním je právě zmiňovaná práce s loveckým pudem a nežádoucím lovením. Ono je totiž značně problematické najít rychle se pohybující objekt, který by simuloval unikající kořista zároveň s námi plně spolupracoval a bylo možné rozkládat snadno rozkládat kritéria. 

K tomu se autíčko hodí dokonale. Obzvlášť pokud jej vylepšíme například zaječí kožešinou, případně za něj přivážeme hračku na šňůrce, která se bude při jízdě pohybovat a poskakovat, čímž ještě zvýší atraktivitu „kořisti“.

Toho lze využít i při nácviku přivolání, pokud nemáme k dispozici pomocníka. Autíčko můžeme schovat a při přivolání „vjet na scénu“ i s přivázanou hračkou.

Práce s jídlem

Druhým hezkým scénářem je práce v přítomnosti jídla, kdy na autíčko nalepím misku, do které můžu vložit pamlsek. Toho lze samozřejmě využít nejen při nácviku přivolání

V případě, že se nám pes splete a rozběhne se za autíčkem, s miskou ujedeme. Tím zajistíme, že se pes za to, že neposlechl na přivolání, neodmění. Pochopitelně neuděláte chybu, když pro jistotu pejska necháte tahat za sebou stopovačku. Předejdete tak „epic failu“ v podobě psa pronásledujícího ujíždějící auto s odměnou.

Velmi hezky se dá ale „pohybující se pamlsek“ využít i při nácviku odložení, s trochou opatrnosti a u zkušenějších psů i u odložení ve skupině. Já u svého psa dělám i to, že při odložení do něj autíčkem lehce „bourám“. To bych ale vřele nedoporučil bez předchozí přípravy a pokud si nejsem zcela jistý, že se pes autíčka nebojí.

Zvěrokruh Generali Kong Tribal

Reaktivita na ostatní psy

Posledním použitím, které se mi v praxi osvědčilo, bylo použití autíčka jako „psa-figuranta“. Někteří psi mají totiž na pohybující se autíčko reagovat podobně jako na druhého psa. Což, pokud jde o váš případ, umožňuje udělat základ při práci se psem reaktivním na ostatní psy. 

Oproti živému psu-figurantovi, to v této fázi jako příprava má řadu výhod – zaprvé odpadá potřeba shánění partnera pro základní nácvik. Zadruhé, pokud nám třeba prostorové možnosti neumožňují zcela citlivě pracovat ze vzdáleností a mít prostředí zcela pod kontrolou, tak benefitem je, že autíčku nijak nevadí, pokud na něj druhý pes vyjede.

Zároveň považuji za relativně výhodné využít jej při nácviku s klienty. Tam si můžeme celý proces v klidu nanečisto natrénovat tak, aby si jak majitel tak pes postup s živým psem dopředu „osahali“ a do setkání s druhým psem poté šli s větší jistotou. Samozřejmě ale uvedený postup není samospásný a nácviku s reálným psem-figurantem se s největší pravděpodobností stejně nevyhneme.

Další využití autíčka na ovládání v tréninku

Tyto tři uvedené scénáře využívám v tréninku nejčastěji a nejúspěšněji. Možných aplikací lze ale vymyslet celou řadu. Například pohybující se vzorek při noseworku může být vítaným zpestřením.

Z mé zkušenosti je taková pohybující se rušivka při tréninku neocenitelným pomocníkem. Zejména pokud většinu času cvičíte sami bez lidského pomocníka a chcete vašeho pejska připravit na co největší množství nečekaných situací, které v terénu mohou nastat. 

Navíc jsem si jak já, tak moje fenka při tréninku s autíčkem užili spoustu zábavy. Takže pokud byste do něj chtěli investovat nebo si jej alespoň půjčit a trénink si tím zpestřit, za sebe to můžu vřele doporučit.

Na co si dát pozor

Pouze doporučím dát pozor na to, že pro některé psy je už samotná přítomnost autíčka a zvuk, který vydává při pohybu nebo i při stání (větrák a bzučení elektromotoru) nepříjemný.Měli byste na něj nejprve pejska přivyknout, jinak by se o žádnou zábavu jednat nemuselo a potenciálně bychom si tím mohli zadělat na problém.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
0(0 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.10.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 8)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat. Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek
21.10.2024

Psi na volno – jak se jim vyhnout?

Přibíhající psi na volno. Kazí to trénink. Hodně. Ano, je to úplně špatně. Co s tím? Vyhýbat se místům s vysokou frekvencí takových psů. Jak se vyhnout psům na volno? Jasně, že se to (jako velmi často) snáz řekne, než udělá. To se ve výsledku může týkat spousty rad pro trénink reaktivců. To ale neznamená, […]

přečíst článek
14.10.2024

Protahování (strečink)

Aktivní dynamický strečink je velmi důležitou součástí nejen u sportovních psů. Jakmile se tělo používá (a je jedno, jestli málo, hodně nebo středně), dochází k různým drobným kompenzacím v postoji i v pohybu. To často vede k zatuhnutí svalů v určité pozici. A nejen svalů! S přibývajícím časem se daný problém jen prohlubuje, a proto […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.