Vybíráme ty nejlepší trenéry psů a zvířat, kteří pracují pomocí force-free metod

Force-free trénink

Práce se psem je o porozumění a společné cestě. Využívají moderní trénink bez nátlaku - tedy force-free.

Vzdělávají se

Stále se sami vzdělávají. Navštěvují semináře, přednášky, čtou knihy. Učí se nové cesty i metody.

Osvěta

Psy milují. A uvědomují si, že na začátku je potřeba vždy vzdělat především páníčky.

Senohraby, ČR

RNDr. František Šusta, PhD. - trenér zvířat

František je profesionální trenér zvířat a autor mnoha knih a vědeckých publikací. Přes 9 let pracoval jako specialista tréninku zvířat v Zoo Praha, nyní působí na volné noze. Jako první Čech se stal členem Animal Behavior Management Alliance a International Marine Animal Trainers’ Association. Je nositelem historicky největšího počtu udělených cen ABMA (mezinárodní asociace profesionálních trenérů zvířat) 

Pod hlavičkou sdružení Zaobzor o.s. vede ve školách a školkách interaktivní programy se psem jako prevenci napadení dětí psy. Pro veřejnost pořádá odborné přednášky, semináře a mimo jiné i kozokempy, v rámci něhož trenéři získávají okamžitou zpětnou vazbu o své práci od tvora, který (na rozdíl od psa), dá každou trenérovu chybu ihned najevo

Praha, ČR

Klára Nevečeřalová - trenérka koček

Trenérka koček, zvířecí aromaterapeutka a účinkující trenérka pořadu České televize Kočka není pes

Klára vystudovala chovatelství exotických zvířat a od roku 2010 se plně věnuje trenérství zvířat. Osm let pracovala pod vedením Františka Šusty (mezinárodně uznávaný trenér zvířat) v zoloogické zahradě v Praze. Posledních 9 let se věnuje přímo kočičí psychologii a pomáhá lidem napravovat nežádoucí chování kočiček. Věnuje se také aromateramii pro zvířata, Reiki a felinoterapii. Je členkou mezinárodní asociace trenérů AMBA (The Animal beahavior managment aliance) a Mezinárodní asociace terapeutů (IAOT).

Klára se vzdělává především v zahraničí, kde je o kočkách daleko více informací. Absolvovala dálkové studium Feline behavior and psychology pod záštitou pana profesora Johna Bradshawa a mnoho online kurzů o aromaterapii zvířat, REIKI a zvířecí psychologii. Za svou trenérskou kariéru vyjela na několik zahraničních stáží – do Zoo Norimberk, měsíc v Zoo Chester v Anglii a dva týdny v Zoo a Safari v San Diegu v USA (nejlepší zoo světa), kde pozorovala neuvěřitelnou práci s gepardy. Během své kariéry měla tu čest se setkat a konzultovat svou práci se světovými trenérskými kapacitami v oboru jako je Karen Pryor, Ken Ramirez, John Bradshaw, Gabrielle Harris a Jackson Galaxy. 

Praha, Kladno

Tomáš Nushart - trenér psů

Trenér psů a zakladatel psichologie.cz už od dětství miloval psy. Psal o nich seminární práce, pozoroval výcvik asistenčních i záchranářských psů. Četl desítky knih a sledoval tisíce hodin videí. “Existuje poměrně velké množství zdrojů a míst, kde se cvičí psi. Pro mě to vždycky bylo trochu o něčem jiném, bylo to o lidech. O tom, vědět, jak se ke psům chovat, jak je pochopit, jak s nimi komunikovat.”

Tomáš se aktivně vzdělává a učí od uznávaných trenérů psů i zvířat jako je RNDr. František Šusta, Ken Ramirez a Susan Garrett. Navštěvuje dětské tábory, je autorem kurzu Psoškola pro Spokojenypes.cz a mohli jste ho vidět na TV Nova. Prakticky jakýkoliv kurz, který zde najdete, mu vznikl pod rukama.

Chomutov

Markéta Novotná (Měkutová) - trenér psů

Markéta se psům, jejich výcviku a porozumění s nimi věnuje od roku 2004. “Hledala jsem cestu, která bude v souladu s mým životním postojem a tak jsem se setkala s tzv. Pozitivní motivací. Tenkrát byla ještě v plenkách a nutno říci, že od té doby „pozitivka“ v Čechách urazila pěkný kus cesty.”

Aktivně sleduje současné trendy ve výcviku zvířat, účastní se seminářů a přednášek uznávaných odborníků, jako je RNDr. František Šusta, Šimona Drábková, Michaela Andrová, Alena Smolíková, Kateřina Veinlichová nebo Kateřina a Barbora Lerlovy. S většinou z nich stále aktivně spolupracuje.

Chomutov

Jakub Beran - zvířecí behaviorista

Trenér psů, konzultant tréninku vodících a asistenčních psů, překladatel a autor mnoha článků se zaměřením na behaviorální analýzu a její aplikace v moderním tréninku zvířat. 

V profesní oblasti se kromě výcviku psů a jejich majitelů především v oblasti problémového chování věnuje popularizaci a šíření vědy o chování mezi trenéry psů, papoušků, exotických zvířat a také odborníky z oblasti vzdělávání lidí a sociální práce. 

Absolvent mnoha kurzů a seminářů předních osobností světové scény moderního tréninku zvířat, jako jsou např.: Ken Ramirez, Thad a Angi Lacinakovi, Chirag Patel, RNDr. František Šusta, PhD., Gabby Harris a další. 

Praha

Iveta Chomátová - trenér dog frisbee

Iveta se dogfrisbee věnuje osm let. Stále je věrná pouze australským ovčákům. Začínala s první fenou Ashanti. Aktuálně závodí s další fenkou Beri (stojí Ivetě na zádech). Spolu za sebou mají několik účastí na ME, nespočet zahraničních turnajů (ve Švýcarsku, Německu, Polsku či Japonsku) a v neposlední řadě i účast na MS v USA. Jako vůbec první český tým (a druhý evropský) se kvalifikovali na japonský Dogtown Cup. Nově má ještě ročního Dropa (černý pes na fotce), ale ten má svoji frisbee kariéru teprve před sebou.

Nejvíc tréninkových rad získává od Míši Andrové, ale účastnila se i několika seminářů se zahraničními trenéry (Pam Martin, Yachi, Shaun Hirai a další). Pro Ivetu je úspěch i každá povedená sekvence, kterou může po trénink zakomponovat do sestavy na freestyle frisbee. 

Lerlova
Praha

Kateřina Lerlová - trenér psů, psí fyzioterapeutka

Od juniorských let se věnuje závodně kynologickým sportům, zejména agility a dogdancingu. Získala několik titulů z mistrovství ČR i Evropy juniorů v agility, okrajově dělala i flyball, nosework nebo canicross. Přes deset let se věnuje i tréninku psů, kdy se snaží držet zásad etického tréninku. Spolupracuje s psí školou Dancing Dogs, napsala knihu Dogdancing u nakladatelství Plot, překládala do češtiny knihy Gabrielle Harris (pozn. světově uznávaná trenérka zvířat) atd. 

Kateřina vystudovala fyzioterapii a nyní se několik let se věnuje canine fitness. Získala certifikát profesionálního trenéra canine fitness pod FDSA. Neustále se vzdělává, například u Veterinary Teaching Academy, Online Pet Health, Dogs 4 Motion  nebo AFRZ ČR. “Učím se od každého, koho potkám 🙂

Praha

Barbora Šimšová - trenér psů, vedoucí kroužků

Od mala tíhla ke psům a celkově ke všem zvířatům, proto s nimi již od 14 let pracuje. V současnosti působí na Stanici přírodověců, kde vede chovatelské kroužky pro děti a kroužek Práce se psem. Sama ráda zkouší nové metody, které trénuje se svými fenkami Arinkou a Bobinkou. Neskutečně ji baví předávat zkušenosti dál. Přibližuje mladým nadějným pejskařům a pejskařkám základy tréninku psů nejen osobně, ale i na sociálních sítích. “Trénink beru jako cestu ke spokojenému a bezproblémovému životu se psem, která zároveň buduje náš vztah. Nemůžeme po psovi chtít něco, co neumí. Aby ho život s námi bavil, musí ho bavit i trénink.”

Do tajů psího tréninku ji zasvětili především Franta ŠustaMarkéta Adam v agility Terka Hoření v dogdancingu, Katka Lerlová v psím fitness. Vytváří canisterapeutické programy pod odborným dohledem Hanky Böhmové. Inspiraci hledá i u zahraničních trenérů v čele s Kenem Ramirezem nebo Chiragem Patelem
Pardubice

Klára Hlubocká - trenér psů

Klára se tréninku psů věnuje od roku 1992. Se svými psy doposud složila přes 50 limitů různých druhů zkoušek, byla ji udělena 2. výkonnostní třída SZBK ČR. Se dvěma psy splnila Atest Ministerstva vnitra pro plošné pátrání. Jako výcvikářka působí u Záchranné brigády kynologů Pardubického kraje a aktivně se účastní pátracích akcí po pohřešovaných osobách. S metodikou pozitivní motivace a používání klikru při tréninku zvířat se seznámila v roce 2002, kdy sháněla informace o tréninku psů pro vyhledání lidských ostatků. Eva Cecil ji seznámila s metodikou výcviku skupiny ICF, která je založena na používání klikrtréninku.

 

V září roku 2003 se zúčastnila výcviku psů ve skupině Eva Cecil na ICF (Institute for Canine Forensics) v Kalifornii. Tréninky probíhaly v areálu NASA Ames Research Center, Mountain View. Pracovala zde s labradorkou Carin, se kterou splnily většinu přípravných testů (na některé testy neměla jako cizinka přístup, kvůli interním pravidlům NASA).  Absolvovala seminář CARDA (California Rescue Dog Association) vedený Richardem Taylorem, zaměřený na terénní vyhledání, a sutinový trénink skupiny USAR (Urban Search and Rescue) vedený Shirley Hammond. Své psi (a občas koně) trénuje pomocí klikr tréninku.

Od roku 2017 pracuje jako psovod pro Českou společnost ornitologickou, v rámci projektu Pannoneagle Life se psy vyhledává v terénu otrávené návnady a uhynulé živočichy. Při vyšetřování této trestné činnosti úzce spolupracuje s PČR. Je jediným psovodem s touto specializací v ČR.

Praha, ČR

Tereza Hoření - trenér psů

Zakladatelka Akademie pro psí instruktory JdeTo Team, oficiální rozhodčí Dogdancing Club ČR pro závody 1. úrovně a trenérka psů. Výchově a výcviku psů a jejich lidí se věnuje od roku 2010. Hned od začátku se primárně věnuje dogdancingu a výchově pejsků pro každodenní spokojený život. Je spoluzakladatelka JdeTo Team v.s.o., organizace zabývající se vzděláváním psích instruktorů. Vzdělávání je její celoživotní prací a možná i posláním. Vystudovala pedagogiku, profesně se živí jako IT lektor a výcvik psů její práci příjemně oživuje.

Doma má dvě fenky plemene coton de Tuléar, Daisy a Beauty. Aktuálně s nimi cvičí hlavně pro zábavu, v minulosti se velmi aktivně účastnila závodů a zkoušek dogdancingu. Může se pyšnit např. titulem Master of Dogdancing divize Dances with Dog. Kromě dogdancingu občas odchovává štěňátka v rámci své chovné stanice Laetitia Bohemica. Dříve se věnovala psím výstavám.

Tereza je absolventkou roční Akademie pro instruktory psí školy Koira. Další vzdělávání získává především od svých kolegyň během podnětných diskuzí na všemožná témata v oblasti psího výcviku, výchovy, péče i komunikace. Na začátku její psí kariéry to byla Veronika Hynková v psí škole Czech Dog Academy. Aktuálně je to Hanka Böhmová a Petra Marečková v již zmíněném JdeTo Team.

Praha

Viktorie Kuncková - trenér dogdancing

Trojnásobná mistryně ČR Juniorů v Dogdancingu (freestyle), vícemistryně ČR z roku 2020 v dospělé kategorii a nejmladší držitelka titulu Champion of Dogdancing v ČR. Trojnásobná vítězka celorepublikové soutěže Kynolog roku v kategorii Junior v Dogdancing, zvolená rozhodčími v letech 2016, 2018 a 2019.  Okrajově se věnuje i dalším sportům. Složila zkoušky z pasení, agility a poslušnosti. Nově začala i dogfrisbee, aby se prý nenudila. Se svými borderkami má za sebou desítky výstav, vědomosti získávala především od handlerky Lindy Hodové. Je součástí rodinné FCI registrované chovatelské stanice border kolií Liedown.

Pravidelně trénuje pod vedením Petry Malé, jezdí na psí tábory s Vandou Gragorovou, Alenou Smolíkovou, Katkou Veinlichovou, Eliškou Dolníčkovou a již zmíněnou Petrou Malou. Absolvovala webináře a různé výzvy pod vedením Franty Šusty, Šimony Drápkové a Aleny Smolíkové. Inspiraci v zahraničí čerpala na seminářích Attili Szkukaleka Ph.D., pod kterým i závodila. Kromě té filosofické nebo řekněme psychologické povahy práce se psem ji baví vzdělávat se i ve psí fyziologii – kurzy s MVDr. Sabinou Blahutovou (IdealDog) a Stephanii Kašparovou CCWB (Canine Centrum).

Písek, ČR

MVDr. Kateřina Slabá - veterinární stomatoložka

Kateřina je zakládající členkou České společnosti veterinárních stomatologů a je členkou EVDS (Evropská společnost veterinární stomatologie). Spoluorganizovala Evropský a Světový veterinární stomatologický kongres v Praze v květnu 2013. Pravidelně publikuje v odborných i chovatelských časopisech. Přednáší a vyučuje praktické kurzy veterinární stomatologie doma i v zahraničí.

Od roku 2015 je rezidentem v programu EVDC. Pravidelně navštěvuje stomatologické veterinární i humánní semináře, workshopy a stáže (např. Evropský veterinární stomatologický kongres Nice 2010, Lisabon 2012, Ghent 2015, Dublin 2016, Malaga 2017, Innsbruck 2018, Utrech 2019, American Veterinary Dental Forum Phoenix 2018…). Kromě stomatologie se věnuje i kardiologii malých zvířat, která je často spojena právě se stomatologickými problémy. 

Vede svou vlastní veterinární stomatologickou praxi v Písku.

Ostrava

Magdalena Šimečková

Zakladatelka psí školy Koira, absolventka specializovaného amerického kurzu o soužití dětí a psů a trenérka psů s více než 20 letou praxí.

S tréninkem psů bez trestů se seznámila již v roce 1999 na stáži ve výcvikovém centru v Cardiffu. V Británii a Irsku následně absolvovala mnoho tréninků s nejlepšími trenéry té doby (Kay Laurence, Dee Ganley, Sue Sterberg, Gertem De Bolster, Kenem Ramirez a dalších). Velmi ji ovlivnila také práce Alexi Capra, světově uznávané specialistce na psí komunikaci (mimo jiné).

Založila psí školu Koira v Ostravě, která patří dlouhodobě mezi nejlepší psí školy v ČR, kde se trénuje bez trestů pomocí pozitivního posilování.

Nový Bor, ČR

Nicole Vošvrdová

Trenérka noseworku, první certifikovaná vyhledavačka lýkožrouta v ČR a doktorandka na lesnické a dřevařské fakultě ČZU se zaměřením na psí čuch.

Nicole vystudovala kynologii na ČZU a metodě pachové identifikace se věnovala jak ve své bakalářské, tak diplomové práci. Později zde nastoupila i na doktorandské studium. Pět let pracovala v Centru pro výzkum chování psů a absolvovala 4 měsíční praxi ve firmě Snifferdogs Sweden ve Švédsku, která se jako první v Evropě věnuje právě hledáním lýkožrouta smrkového. Se svou fenkou BB následně získaly nejvyšší certifikaci na vyhledávání kůrovcem napadených stromů, jako první v ČR. Pro Lesy ČR hledají napadené stromy po celé republice.