03.07.2024

Fuj, pusť to! – sebekontrola vs zákazový povel

Častou otázkou klientů je používání zákazových povelů. Osobně mám raději práci se sebekontrolou. Jaký je v tom rozdíl? Mým cílem je, aby se pes sám rozhodnul, určité věci nedělat, neřešit, nečekat na to, zda mu dané chování zakážu, nebo to má zkoušet.

Kde sebekontrolu uplatnit?

Klasický případ je pojídání nežádoucího např. volně se válejícího jídla, lidského jídla na stole nebo třeba odpadků, případně štěkání na jiné psy, skákání a další. Všechna tato chování mají stejný základ. Pudové jednání, příliš vysokou excitaci zvířete a obvykle není povolené a žádoucí nikdy. 

Co s tím můžeme dělat?

Ideální varianta je, když s tímto tréninkem začneme hned u štěňátek. Vždy je jednodušší učit rovnou žádoucí chování, než odnaučovat již naučené nechtěné. Nejrůznějších cvičení na sebekontrolu najdete celou řadu. Největší úskalí bývá převést toto chování do praxe.

Sebekontrola v praxi

Nenechávejte trénink pouze do prostředí domova nebo cvičáku. Trénujte opravdu kdykoli a kdekoli. Příležitostí je v běžném životě celá řada. Skvělá zpráva je, že pokud se pes naučí sebekontrole v různých situacích, dokáže si časem tuto vědomost přenést i na situace, které se vyskytnou nahodile, bez naší kontroly.

Jak (ne)používat zákazový povel

Pokud při tréninku používáme zákazový povel, pes se naučí danou věc vyzkoušet a čekat, zda mu ji zakážeme, nebo povolíme. Sama mám aktuálně pět psů. Pokud bych je měla nonstop hlídat, abych některé věci stihla zakázat, obávám se, že bych celou procházku nedělala nic jiného.

Pokud už zákazový povel použijeme, měla by to být primárně pouze informace, kterou vždy okamžitě doplníme o povel, který má pes dobře naučený a dokáže jej vykonat i při vysoké excitaci. U každého psa to může být jiný povel, třeba “sedni”, otočka nebo pac.

Pes se během tréninku snaží zkrátit cestu k odměně, čímž se naučí jiné funkční chování, kterým často nahradí to původní nežádoucí. To znamená, že pes chce povel vykonat, protože ví, že si tak vyslouží nějakou odměnu. A na vás je dát mu lepší odměnu, než je ta plynoucí z nežádoucího chování.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.7(16 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(40 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

28.04.2025

Stacionární target – rozlišování stran

V minulých dílech jsme si představili stacionární target jako užitečnou tréninkovou pomůcku, která má v praxi mnoho využití. Také jsme probírali jednotlivá kritéria chování, která by měl náš pes zvládnout. Pokud se nám tedy vše uvedené již podařilo a náš pes umí spolehlivě ťuknout nosem do targetu i na větší vzdálenost a je schopen povel k targetu spolehlivě […]

přečíst článek
23.04.2025

Přivolání – jak se inspirovat v tréninku prasátka?

Existuje několik chování, u kterých majitelé psů tak nějak spoléhají, že je zvíře pochopí samo od sebe a nějakým tréninkem se nezabývají. „Počkej tady, neotravuj, nežer to…“ jsou toho příkladem. A psi mají tu úžasnou vlastnost, že to opravdu v řadě případů pochopí. Ovšem někdy také ne. Pak ten osvícenější majitel začne psa trénovat a svůj […]

přečíst článek
21.04.2025

5 tipů na jednoduché čichací hry

Psí čich je fascinující nástroj, kterým si pes mapuje svět, učí se a také se baví. Čichání je pro psy přirozenou a uspokojující činností – využívají svůj nos nejen k získávání informací, ale i k relaxaci a uvolnění. Pokud hledáte způsob, jak svého psa potěšit a zároveň ho mentálně stimulovat, zkuste čichací hry. Jsou snadné […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.