03.07.2024

Fuj, pusť to! – sebekontrola vs zákazový povel

Častou otázkou klientů je používání zákazových povelů. Osobně mám raději práci se sebekontrolou. Jaký je v tom rozdíl? Mým cílem je, aby se pes sám rozhodnul, určité věci nedělat, neřešit, nečekat na to, zda mu dané chování zakážu, nebo to má zkoušet.

Kde sebekontrolu uplatnit?

Klasický případ je pojídání nežádoucího např. volně se válejícího jídla, lidského jídla na stole nebo třeba odpadků, případně štěkání na jiné psy, skákání a další. Všechna tato chování mají stejný základ. Pudové jednání, příliš vysokou excitaci zvířete a obvykle není povolené a žádoucí nikdy. 

Co s tím můžeme dělat?

Ideální varianta je, když s tímto tréninkem začneme hned u štěňátek. Vždy je jednodušší učit rovnou žádoucí chování, než odnaučovat již naučené nechtěné. Nejrůznějších cvičení na sebekontrolu najdete celou řadu. Největší úskalí bývá převést toto chování do praxe.

Sebekontrola v praxi

Nenechávejte trénink pouze do prostředí domova nebo cvičáku. Trénujte opravdu kdykoli a kdekoli. Příležitostí je v běžném životě celá řada. Skvělá zpráva je, že pokud se pes naučí sebekontrole v různých situacích, dokáže si časem tuto vědomost přenést i na situace, které se vyskytnou nahodile, bez naší kontroly.

Jak (ne)používat zákazový povel

Pokud při tréninku používáme zákazový povel, pes se naučí danou věc vyzkoušet a čekat, zda mu ji zakážeme, nebo povolíme. Sama mám aktuálně pět psů. Pokud bych je měla nonstop hlídat, abych některé věci stihla zakázat, obávám se, že bych celou procházku nedělala nic jiného.

Pokud už zákazový povel použijeme, měla by to být primárně pouze informace, kterou vždy okamžitě doplníme o povel, který má pes dobře naučený a dokáže jej vykonat i při vysoké excitaci. U každého psa to může být jiný povel, třeba “sedni”, otočka nebo pac.

Pes se během tréninku snaží zkrátit cestu k odměně, čímž se naučí jiné funkční chování, kterým často nahradí to původní nežádoucí. To znamená, že pes chce povel vykonat, protože ví, že si tak vyslouží nějakou odměnu. A na vás je dát mu lepší odměnu, než je ta plynoucí z nežádoucího chování.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(40 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

04.12.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 9)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se bude lišit dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. […]

přečíst článek
25.11.2024

Trénujte nesouvisející blbiny

Taková rada se může zdát, že na první dobrou s tréninkem reaktivců úplně nesouvisí. Já ji přitom pokládám za jednu z velmi podstatných. Trénujte zdánlivě nesouvisející blbiny, triky, povely a posune vás to i v tréninku reaktivce. K čemu je to dobré? I v tréninku reaktivců je snadné se začít soustředit jen na to, co […]

přečíst článek
18.11.2024

Skokové disciplíny pro bull plemena a jak s nimi začít

Už od mala je dobré učit teriéry typu bull správné hře s vámi, hru podporovat a učit je kousat do vhodných hraček a pomůcek místo toho, aby kousali do vás. Tím, že máme hračku nebo peška pod kontrolou, můžeme krásně učit psa, za jaké chování a po jakém signálu si může hračku vzít, lovit ji nebo […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.