05.11.2020

3 hry na doma, když je venku hnusně

Naši psi teď prožívají doslova ráj na zemi. Mají nás doma déle, a často je pohromadě celá rodina. Jsou to naši soukromí psychoterapeuti a obrana proti trudomyslnosti zároveň. Že se společně můžeme bavit jen na procházkách? Vůbec, a dnes se dozvíte, co vše lze se psem dělat doma. Většina tipů je vhodná i pro děti.

1. Rolovací kobereček – psí hlavolam, který má doma každý

Proč jsou pravidelné procházky pro psy tak důležité? Stimulují jejich nejdůležitější smysl – čich. Čmucháním získávají nejvíce informací o světě kolem sebe. Jedná se o nejpřirozenější mentální stimulaci psí hlavy, kterou můžeme psovi nabídnout, a to nejen na procházce, ale i doma. Existuje k tomu spousta her a hlavolamů, které můžeme vyrobit i z toho, co je zrovna doma.

Postup na psí hlavolam rolovací kobereček

Potřebujeme pouze dobrůtky a huňatějšílátku. Vhodná je například velká osuška, kobereček nebo i větší kus hadru.

Látku rozložíme na zem a pokládáme na ni dobrůtky. Pokud jste ještě s pejskem tento hlavolam nikdy nedělali, rovnou ho v této fázi k pamlskům pusťte, aby se s látkou seznámil a dobrůtky čumáčkem objevil.

Poté, co se pejsek s ručníkem seznámí, můžeme ručník lehce zarolovat. Stačí jen kousek. Poté pejska opět pustíme vyčmuchávat pamlsky. Klidně s pejskem několikrát opakujeme.

Když mu to půjde, můžeme ručník zarolovat i více. Nakonec ho zarolujeme celý.

Tipy k hlavolamu

  • Pejsek ručník cupuje a muchlá odhoďte pár pamlsků od látky a hlavolam zjednodušte. Více látku rozrolujte, pomozte rukou. Je možné, že je látka i moc jemná. Zvolte tedy hutnější látku.
  • Pes hlavolam vyřešil hned. Co teď? – To vůbec nevadí. Hlavolam je pro pejsky relax. Baví ho čmuchat a nacházet odměny. Jeho hlavolam neomrzí a může čmuchat pořád dokola.
  • Jak dlouho máme hrát? Stačí 5 minut. Pejsek bude krásně zabavený a bude se těšit na příště. 🙂

2. Bludiště – ideální hra do zabordelených dětských pokojů!

Pro bludiště potřebujeme větší množství různých předmětů – květináčky, hadříky, plyšáky, misku s hlínou, polštář, hrneček, zkrátka cokoliv nás napadne.

Jak udělat domácí psí bludiště?

Rozmístíme je na jedno místo a schováme mezi ně dobrůtky. Kolikrát stačí jen vedle, na kraj, nebo je můžete schovat sofistikovaněji.

Když psa do bludiště vpustíme, začne hned hledat a čmucháním “vyhrává” odměny, které chutnají o to sladčeji.

Tipy ke hře

  • Pes má z nějakého předmětu strach – buď můžeme předmět vyřadit úplně, nebo dávejte dobrůtky dál, kde to bude ještě pejskovi příjemné.
  • Baví to pejska? – No jasně! Zase spojujeme psí lásku ke čmuchání a dobrůtky.

3. Rulička od toaleťáku

Pokud chodíte na záchod, určitě se vám jednou za čas doma objeví rulička od toaleťáku. Proč z ní tedy neudělat neodolatelnou zábavu pro našeho chlupáče?

Schováváme odměnu do ruličky

U psů velice oblíbená hra. Vezmeme si ruličku od toaleťáku, do ní vložíme odměnu.

Pořádně ji z obou stran zmuchláme tak, aby dobrůtka nevypadávala ven.

Pes se tak musí k dobrůtce prokousat. Při hře pouze kontrolujeme, aby pes nejedl i papír z ruličky.

Pokud pes netuší, co má s ruličkou dělat, zmuchláme ji méně, nebo jen z jedné strany. Pokud by stále netušil, nemusíme ruličku mačkat vůbec, aby se nejdřív naučil, že v ruličce je odměna. A až postupně se k plně zmačkané ruličce dopracovat.

Vyzkoušeli jste některou psí hru? Označte @psichologiecz a ukažte hry ostatním

Nic nám nedělá větší radost, než když vidíme vaše chlupáče spokojené.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

01.05.2024

Zónové překážky – jak s nimi začít

Mezi zónové překážky patří v agility kladina, áčko a houpačka. Agilitní matadoři věří, že když si dáte práci s kladinou, áčko můžete mít téměř zadarmo 🙂 Na každé agilitní překážce jsou vyznačené jinou barvou kontaktní zóny. Na zónu pes musí šlápnout alespoň 1 pacičkou, jinak získá 5 trestných bodů v podobě „chyby”. U houpačky se kromě […]

přečíst článek
29.04.2024

Problémové situace jako skvělá příležitost k tréninku

Asi většina psů na něco v určité míře reaguje. Napadá mě například štěkání na vše divné, na lidi, na psy, honění všeho hýbajícího se, pasení a nebo také nadšení z každého psa či člověka… V první řadě pomáhá uvědomit si, že velká část ze zmíněného je zcela přirozené chování pro psy. To, že chtějí lovit, kamarádit se a […]

přečíst článek
24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.