18.02.2024

Jak správně socializovat psa

Socializace je slovo, které se skloňuje neustále zas a znova. Každý majitel štěněte slyší: “hlavně socializujte!”. Ale jak to udělat správně? Co to vlastně znamená? To už se obvykle nedozví.

Není socializace jako socializace

Schválně si zkuste sami definovat, co socializace je. Možná se vám vybaví, že to znamená vystavovat štěně co nejčastějšímu kontaktu se psy, s lidmi a hlavně ho všude brát s sebou. Tento přístup však bude vyhovovat pouze sebevědomým, kontaktním a otevřeným štěňatům. A ne, nejsou všechna taková.

Povaha psa

Štěňata mají, stejně jako lidé, vrozené různé povahy. Vaše štěně může být klidný introvert, neřízená střela i zasněný melancholik.

Správná socializace tedy vždy vychází z jedinečné povahy vašeho štěněte. Některá jsou taková, že jim vyhovuje vyjít před barák, sedět a zkoumat okolí. Chvíli jim trvá, než se odváží vyvenčit a svůj rádius rozšiřují jen velmi, velmi postupně. Jiná budou preferovat zkoumání nových míst z bezpečí náruče majitele. Není třeba štěně nutit k velkým procházkám, pravidelné krátké venčení udělá lepší službu.

S kým mám své štěně socializovat?

Jak je to s těmi kontakty s ostatními psy? Osobně doporučuji kontakt především s dospělými vyrovnanými jedinci. Ti totiž nejlépe štěně naučí, jak se má vyrovnaný pes chovat.

Nemám ráda hromadné pouštění štěňat ve školičkách, především v situaci, kdy štěňata nejsou velikostně, temperamentově a silově vyrovaná. Obvykle se tam velmi rychle utvoří hra na šikanátora a šikanovaného. Ne každá honička je zábavná pro všechny zúčastněné. Někdy ten honěný doslova prchá o život.

Jak vypadá správná socializace?

Pro mě správná socializace znamená, že štěně učím, jak se má v dospělosti chovat. Chci, aby můj pes v dospělosti běhal za každým psem a člověkem? Pokud je odpověď ne, neměla bych to učit ani své štěně. Měla bych ho učit, že není třeba jiné lidi a psy kontaktovat. Protože to je přesně to, co budu chtít, až bude můj pes dospělý.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
5(2 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

15.05.2024

Proč se kočky perou po příchodu z veteriny?

Už se vám to také stalo? Máte doma sehranou kočičí partu, ale jedna kočka musí na veterinu na nějaký zákrok, třeba trhání zubů. Ale potom, co vysílenou, ještě zblblou kočku po zákroku přivezete domů, ostatní kočky na ní začnou vrčet, syčet a začnou na ní být zlé.  Vyměnili mi kočku? Myslím, že toto je věc, […]

přečíst článek
13.05.2024

Desenzitizace – Základní koncept (nejen) pozitivního tréninku

Pojem desenzitizace, do češtiny nejčastěji překládaný jako „znecitlivění“, není trenérům psů zcela neznámý. Nejčastěji jím myslíme snížení citlivosti zvířete na pro něj nepříjemné podněty, jako je například střelba, bouřka, vpich jehly při odběru krve nebo tlak kleštiček při stříhání drápků, nepříjemný terén, po kterém se pes pohybuje, případně lidé nebo ostatní psi, pokud z nich má […]

přečíst článek
08.05.2024

Trénink jako puzzle: Jak zlepšit přivolání (část 4)

Přivolání je cvik, u něhož může málokdo říct, že ho má dokonale nacvičený. Jak jsme si řekli v předchozích článcích, skládá se totiž z mnoha puzzlíků, na kterých musíme se svým psem pracovat.  Jednoduchý recept na dokonalé přivolání tedy neexistuje. Konkrétní tréninkový plán se liší dle psa, majitele a prostředí, ve kterém se pohybují. Pojďme […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.