21.06.2022

Jak vidí pes?

Kupujete vašemu psímu parťákovi ty nejbarevnější hračky, aby měl život veselejší? Některé v trávě nemusí najít ani rozeznat. Psí zrak je totiž trochu jiný než ten lidský. Vidí jiné barvy a jinak daleko. Jak tedy vidí pes?

Když vás pes nevidí

Jsou chytří, mají citlivější čich i sluch a poznají každou vaši náladu. Jakmile se ale vzdálíte příliš, mají psi problém vás rozpoznat. Ostře vidí jen na vzdálenost zhruba 6-10m. Na procházce se vám tedy může stát, že pokud psa pustíte na volno a on se někde začichá, dokáže vás posléze identifikovat jen podle volání, nikoliv zrakem. Myslete na to, když budete venčit v prostředí, kde jsou ozvěny, třeba lomy, skály a podobně. Aby se váš chlupáč nerozběhl úplně nečekaným směrem, i když na něj budete divoce mávat a volat. Pokud se nebudete vůbec hýbat, prakticky pro něj budete neviditelní.

Oko, do duše okno

Oko se skládá z tyčinek a čípků – přitom čípky mají na starost barevnost vidění. Na rozdíl od lidí ale psi postrádají čípky pro rozeznání zelené barvy od červené. Dalo by se říci, že jejich svět se skládá z odstínů modré, šedé a žluté, a to jim k životu naprosto stačí. V praxi to znamená, že pes nerozliší zelenou od červené, ale pozná modrou od žluté. Koupíte-li vašemu psovi tedy oranžový nebo červený míček, v trávě ho zrakem rozhodně nerozezná, jedině po čichu. Nejlépe viditelná je pro něj fialová.

Noční vidění

Oproti člověku alespoň v noci má pes navrch. Tyčinky dokážou fungovat i při minimálním světle, takže kde pro lidi je tma jako v hrnci, tam pes poměrně dobře vidí. Navíc má pes v oku tzv. reflexní odrazovou vrstvu (žlutý nebo zelený odlesk očí, když do nich posvítíte), která stimuluje buňky v oku a násobí přijímané světlo.

Máte HD televizi?

Důležitou schopností je také rychlost vnímání obrazu. Oproti lidem totiž psi zpracují až 4x více snímků za vteřinu. Vidí tedy tak trochu zrychleně a staré televize pro ně znamenaly pomalý a rozmazaný obraz. Pokud se ale na televizi s HD rozlišením díváte na dokument o zvířatech, je možné, že si to stejně plnohodnotně vychutná spolu s vámi i váš pes.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(7 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

01.05.2024

Zónové překážky – jak s nimi začít

Mezi zónové překážky patří v agility kladina, áčko a houpačka. Agilitní matadoři věří, že když si dáte práci s kladinou, áčko můžete mít téměř zadarmo 🙂 Na každé agilitní překážce jsou vyznačené jinou barvou kontaktní zóny. Na zónu pes musí šlápnout alespoň 1 pacičkou, jinak získá 5 trestných bodů v podobě „chyby”. U houpačky se kromě […]

přečíst článek
29.04.2024

Problémové situace jako skvělá příležitost k tréninku

Asi většina psů na něco v určité míře reaguje. Napadá mě například štěkání na vše divné, na lidi, na psy, honění všeho hýbajícího se, pasení a nebo také nadšení z každého psa či člověka… V první řadě pomáhá uvědomit si, že velká část ze zmíněného je zcela přirozené chování pro psy. To, že chtějí lovit, kamarádit se a […]

přečíst článek
24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.