23.11.2021

Chraňte ledviny vašeho psa

Selhání ledvin u psa, onemocnění, které vás může překvapit ze dne na den. Proč k němu dochází stále častěji a jak mu předejít, hlavně v chladných zimních měsících?

K čemu jsou ledviny?

Ledviny jsou nenahraditelné. Starají se o filtraci škodlivin z krve a podílejí se na produkci některých hormonů. U psů často zapomínáme hlídat, aby neprochladli. Psi se snadno nachladí ležením na podlaze nebo promoknutím venku, pokud nemají dostatečnou podsadu ani kvalitní obleček či pláštěnku.

Pozor na očkování psa

Nejvíce na problémy s ledvinami trpí “teplomilná plemena” (například rhodéský ridgeback), plemena s krátkou srstí nebo s vlasy. Problémy s ledvinami spouští také genetické předpoklady, strava s vysokým obsahem soli, která ledviny nadměrně zatěžuje nebo nedodržení vakcinace. Mnozí majitelé využívají očkování jednou za 3 roky, což je platnost vakcíny proti vzteklině, ale proti leptospiróze je třeba opakovat očkování každoročně. Leptospirózu přenášejí zejména potkani, pes se může snadno nakazit olíznutím vody z kaluže, kterou potkan kdykoliv předtím proběhl. Selhání ledvin může spustit i uštknutí hadem, požití chladící kapaliny z aut, konzumace hroznů, úpal nebo akutní zánět slinivky.

Jak poznat selhání ledvin u psa

V první fázi pes více pije a často močí. Tělo se začne zahlcovat toxickými látkami. Pak nejčastěji zvrací, přestane žrát, často také pro bolest v oblasti ledvin nechce chodit, je apatický. Z tlamy je cítit zápach močoviny, může se objevit i průjem. Co nejdříve vyhledejte pomoc veterináře.

Jak ledvinové kolice předcházet?

Udržujte psa v teple a nedovolte, aby prochladl. Kupte mu obleček, který zakryje záda až ke kořeni ocasu. Pečlivě vybírejte také krmivo, poraďte se raději s veterinářem. Nezapomínejte na včasnou vakcinaci, preventivně můžete vždy jednou ročně podstoupit testy na funkčnost ledvin. Nepodchycené onemocnění může přejít v chronické, které se psovi snadno stane život ohrožujícím.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.8(12 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
5(35 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

24.04.2024

Hlazení jako cvičení

Aby pes mohl začít naplno pracovat s vlastním tělem, musí o něm vědět. Psi mají přirozeně 60 % váhy na předních nohách. Můžete si všimnout, že jsou o něco mohutnější než zadní nohy. Pes s předníma nohama obvykle pracuje velmi dobře, kdežto o zadních moc neví.  Uvědomování si vlastního těla nazýváme polohocitem/propriocepcí/propriorecepcí. Je to schopnost, […]

přečíst článek
22.04.2024

Hra 1, 2, 3 pro reaktivní psy

Jedná se o další hru patřící mezi tzv. “pattern games”, tedy hry učící malý vzorec chování, od Leslie McDevitt. Tento typ her je velmi důležitý právě pro reaktivce. V čem hra spočívá? Naučíme v ní psa, že když řekneme 1, 2, 3, dostane potom pamlsek. To je všechno, takhle jednoduché to je. Je to stejné, […]

přečíst článek
17.04.2024

LRS – nejcitlivější způsob, jak se vypořádat s chybou v tréninku

Jako téma dnešního dílu jsem si vybral techniku, která není ve světě tréninku psů využívána příliš často, přesto mi ale připadá jako nesmírně zajímavá a inspirativní. Zkratka LRS znamená „Least Reinforcing Scenario“, trenérka Katka Lerlová tento termín před lety přeložila do češtiny jako „varianta minimálního posílení“. Než si ale vyložíme, jak samotná technika vypadá a […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.